Зробити клініку, яку б діти сприймали як ігрову кімнату. Дати батькам відчуття підтримки. Прийти до того, щоб в одному місці могла обстежитися вся сім’я. І — дотримуватися сучасних приципів доказової медицини «choose wisely» (обирай розумно): без зайвих обстежень та ліків. Як це вдається ось уже два роки — читайте у нашій розмові з керівницею клініки Вірою Сем’янчук.
— Цими днями клініка VISE відзначає два роки своєї діяльності. Знаємо, що то була ваша мрія. Скільки йшли до її втілення і як ця мрія виглядала на старті?
— Задум відкрити свій кабінет виник давно. А згодом ми з чоловіком зважилися відкрити клініку. Нам хотілося створити таку атмосферу, щоби діти не боялися лікарів. І бачимо, що вони дійсно сприймають наш заклад, як ігрову кімнату.
— Але віднедавна ви також обслуговуєте дорослих пацієнтів. До вас приходять цілими родинами?
Коли ми отримали запит від батьків наших малих пацієнтів на обстеження, то почали думати про дорослих спеціалістів. Тоді й вирішили створити такі умови, щоби могла обстежитися ціла сім’я. Для дорослих пацієнтів у нас є сімейний лікар, кардіолог, травматолог, отоларинголог, офтальмолог, імунолог-алерголог, ендокринолог, дієтолог і психолог. Також можливі гінекологічні обстеження.
— Як вплинула на вашу роботу повномасштабна війна?
У перші місяці війни всіх тримав адреналін, і люди ніби перестали хворіти.. Потім загострилися алергологічні проблеми у зв’язку з перебуванням у сховищах і сирих приміщеннях, суттєво збільшилася кількість внутрішньо переміщених осіб. Завдяки тому, що мене знали лікарі з інших міст, йшло перескерування до нас.
Ми підписали меморандум з міською службою у справах дітей і регулярно оглядаємо дітей під опікою. Ще до початку широмасштабної війни проводили огляди і вакцинаці дітей воїнів АТО. Нині в планах безкоштовно обслуговувати дітей загиблих воїнів. Багато тих, хто потребує й допомагати — наш обов’язок.
Допомагати — наш обов’язок
— Клініка позиціонує себе як соціально відповідальний бізнес. Що для вас важливо?
На початку війни ми їздили в пункти, де перебували переселенці: в школи, приватні заклади, надавали безкоштовну медичну допомогу. Завдяки моїм знайомим зі США через ГО «Західноукраїнсьа академія педіатрії» роздавали їм ліки, організовували у центі міста акції й оглядали людей, які вимушено залишали свої домівки та їхали до нас. І надалі будемо створювати робочі місця, сплачувати податки, аби наші люди не покидали Україну….
— Яким є портрет вашого пацієнта: його запити, потреби, як він емоційно виглядає?
Це дуже по-різному. Якщо пацієнти звертаються вже тривалий час і нам довіряють, то, зазвичай, вони йдуть сюди за допомогою та підтримкою. Стосовно первинних пацієнтів, то іноді відчувається обережність. Тих, які звикли приймати багато ліків, ми стараємося переконати в протилежному й тоді нам по дорозі…
— То чи вдається впливати на зміну свідомості батьків?
Батькам варто пам’ятати «народну мудрість» про те, що нежить лікується за сім днів, а без лікування проходить за тиждень. Більшість вірусних інфекцій особливо лікування не потребують, лиш правильного догляду. А в подальшому дитину треба загартовувати, вакцинувати від пневмококу, грипу. Це зміцнює імунну систему.
Ми проводимо школи батьківства, де навчаємо, як розпізнати хворобу, як правильно доглядати за дитиною. Такі навчання я проводжу десятий рік поспіль і бачу, що часто батьки придумують болячки або надто перекладають відповідальність на лікаря. А за кордоном такого нема. Там кожна мама має вміти надати невідкладну допомогу, а візити до лікаря загалом не такі часті.
— Ви також навчаєте лікарів…
Так, проводимо консиліуми, щомісяця розбираємо певну групу тем, іноді присвячуємо цьому до трьох годин. Ми зацікавлені, щоб лікарі їздили за кордон і навчалися. У нас працюють професіонали своєї справи й саме з такими нам по дорозі. Наприклад, нещодавно я і ще троє лікарів, їздили на Європейський конгрес педіатрії в Італії. Наша лікарка-неврологиня була в Чехії на конференції. Також онлайн-навчання пройшли УЗД-лікарі. Навчання на українських конференціях — це нон-стоп, це завжди відбувається.
— Наведіть приклад інновації, яку привезли з-за кордону і впровадили?
Ось FeNO-діагностика, її ж рекомендують міжнародні організації — для діагностики алергічного запального процесу. Ми довго зважувалися, бо недешевий апарат, але все ж придбали його. Оскільки я їжджу за кордон уже 8 років, то все прогресивне намагаємося одразу переймати.
— Дбаєте про те, щоб люди були здорові. А яких правила дотримуєтеся для збереження власного здоров‘я?
Стараюся дотримуватися здорового збалансованого харчування. Кетчуп, майонез і ковбаса — це не моє. Графік напружений, але відновлюю заняття фітнесом, які були дещо на паузі.
— Що порадите тим, хто лише починає свій шлях до здорового способу життя?
Раз на рік проходити скринінгове обстеження. Щитовидну залозу, молочні залози, гінекологію має обстежувати кожна жінка, а чоловіки — простату, тиск і серце. Для дітей: щитовидна залоза, офтальмолог і, можливо, ортопед. Треба робити хоча б загальний аналіз крові та сечі, рівень вітаміну D, феритину і ТТГ-гормону. На жаль, бачимо сьогодні багато випадків запущеної онкології.
— Хто найбільше вас підтримує?
— Чоловік, мама — це люди, які прикривають сімейний тил. Ну і, звичайно, всі працівники підтримують. Але, насамперед, мої близькі.
— На чому робите акцент для себе, як керівник?
Коли батьки розуміють той ступінь захисту, який пропонуємо, що попри все вони знайдуть тут підтримку, спокійніше реагують на стан здоров’я дитини і здатні їй допомагають. В паніці, звичайно, це часто призводить до негараздів.
Ми супроводжуємо наших пацієнтів, якщо вони того бажають, і в телефонному режимі..
— Щодо розвитку клініки. Які маєте нові цілі, що б хотілося втілити?
Ми постійно закуповуємо нову апаратуру, вдосконалюємо наші сервіси. Раз у три місяці з’являються нові послуги або спеціалісти. Минулого місяця до нас приєднався дорослий імунолог-алерголог, а цього місяця розпочне роботу ендокринолог. Постійний розвиток задля того, щоби наші родини були здоровими й мали наснагу у відновленні країни.
У подальшому плануємо розширюватися…
— Чому варто звернутися до фахівців вашого закладу?
Тому що у нас можна отримати якісну кваліфіковану допомогу з акцентом на профілактику. Усе це в комплексі плюс атмосфера привітності й співпереживання. Щодня маємо нових пацієнтів і гарні відгуки про роботу наших фахівців. Вважаємо, що це показник довіри до нашої праці та закладу. І ми цінуємо цю довіру.
Довідково
Віра Сем’янчук — дитяча алергологиня, імунологиня, лікарка-педіатр. Закінчила ІФНМУ за спеціальністю «Лікувальна справа». Практикує понад 19 років. Кандидат медичних наук. Авторка 89 праць, опублікованих у вітчизняних і міжнародних рецензованих фахових виданнях, трьох патентів на корисну модель, методичних рекомендацій, монографії «Бронхіальна астма у дітей» та навчального посібника «Захворювання органів дихання». Спікерка та учасниця українських та міжнародних конференцій.