Ультразвукова діагностика для новонароджених, дітей та підлітків Біленко Наталія Олександрівна

Ультразвукова діагностика для новонароджених, дітей та підлітків

Picture of Автор: VISE clinic

Автор: VISE clinic

Cімейна клініка у Івано-Франківську

Поділитися:

Зміст

Ультразвукова діагностика – доступний, інформативний, безболісний та безпечний метод дослідження багатьох органів та систем. Саме тому  УЗД – перший та часто, головний метод обстеження дітей від періоду новонародженості.

На сьогодні УЗД- безпечна процедура, яка:

  • Неінвазивна ( тобто, для проведення більшості досліджень не використовують голок або ін’єкцій)
  • Не має променевого навантаження
  • Широкодоступна
  • Інколи може бути тимчасово незручна, але безболісна

Для чого потрібен  УЗ-скринінг?

Безліч захворювань не має явної клінічної картини, а окремі генетичні патології до певного часу зовсім себе не проявляють. У таких випадках на допомогу лікарям приходить скринінгове дослідження. Даний комплекс діагностичних процедур спрямований на встановлення наявності патології в організмі.

Оскільки ультразвукове обстеження є безпечним та комфортним, важливо застосовувати його для моніторингу стану організму дитини , тобто скринінговому  УЗД.

Наприклад, перший неонатальний УЗ- скринінг проводять ще в пологовому будинку. Другий УЗ-скринінг новонародженому проводять в 1 місяць.

Сьогодні у більшості випадків серйозні вади діагностуються у пренатальному періоді, тож при народженні дитини вже відомо, на що слід звернути увагу. Водночас потрібно провести комплексне УЗД і перевірити стан усіх основних органів і систем, що дасть можливість оперативно прийняти рішення про тактику лікування.

Види ультразвукового скринінгу новонародженого

Комплексне ультразвукове обстеження місячної дитини виконується за допомогою наступних видів УЗД:

  • УЗД головного мозку (нейросонографія)
  • УЗД кульшових суглобів
  • УЗД органів черевної порожнини та сечовидільної системи
  • УЗД кивальних м’язів
  • УЗД шийного відділу хребта
  • УЗД серця (ехокардіографія)
  • УЗД органів малого тазу.

Частина проводиться планово, частина – за потреби.

Ультразвукова діагностика для новонароджених, дітей та підлітків Біленко Наталія Олександрівна
УЗ-скринінг головного мозку (нейросонографія)

УЗ-скринінг головного мозку (нейросонографія)

Проходять усі діти 2-го місяця життя. У них ще не зрослися кістки голови, і між ними знаходяться «тім’ячка» — канали з м’якшою тканиною. Вони добре пропускають ультразвук, що дає змогу безперешкодно досліджувати внутрішню структуру головного мозку, виявити вроджені аномалії, а також набуті у внутрішньоутробному періоді чи процесі родової діяльності патології. Із затвердінням «тім’ячка» проведення дослідження утруднено, тому нейросонографію проводять дітям до 1-1.5 років.

Нейросонографія дає можливість виявити:

  • внутрішньочерепні крововиливи;
  • збільшення розмірів шлуночків мозку через накопичення рідини (ліквору);
  • вади розвитку;
  • кистозні утворення.

Несвоєчасне виявлення патологій кровообігу та головного мозку не дозволить вчасно розпочати необхідне лікування та може призвести до неврологічних захворювань.

УЗ-скринінг кульшових суглобів

Цей вид скринінгу також проходять усі немовляти віком від 1 до 3 місяців. Він дозволяє виявити відхилення, які раніше були непомітні, і дає високі шанси на повну нормалізацію опорно-рухового апарату. Раннє виявлення таких патологій, як дисплазія кульшового суглоба і вивих стегна, дозволяє розпочати термінову корекцію, завдяки якій малюк вже у півроку може бути абсолютно здоровим.

УЗ-скринінг органів черевної порожнини та сечовидільної системи

Ще один плановий вид скринінгу для дітей .

Виконується з метою виявлення:

вроджених захворювань та новоутворень (кист, пухлин) у черевній порожнині; відхилень від вікової норми у розвитку печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, 12-палої кишки, селезінки; вади розвитку нирок та сечового міхура – пієлоектазія, гідронефроз, дистопії нирок та ін.

За наявності показань дослідження може бути призначене дитині віком до 1 місяця.

Окремо від огляду черевної порожнини призначається УЗД шлунку, зокрема пілоричного відділу  (у 1-й чи 2-й місяць життя).

Показаннями до нього є часті відрижки та зниження маси тіла. Мета дослідження – виключити чи підтвердити наявність вродженого пілоростенозу (звуження вихідного відділу шлунку ). Така патологія потребує термінового хірургічного втручання.

УЗД шийного відділу хребта

Призначається дитині до 3-х місяців за наявності підозр на родову травму, м’язову кривошию. Одним з симптомів є вимушене положення голови дитини на одній стороні, відсутність або обмеження рухами голови малюка.  Якщо вчасно діагностувати та розпочати лікування, можна звести негативні наслідки до мінімуму.

УЗД серця (ехокардіографія)

Рекомендується пройти до 1 року для всіх дітей. У разі потреби може бути призначено новонародженому. Дозволяє отримати найбільш повні та достовірні відомості про стан серцево-судинної системи, виявити вроджені вади та аномалії розвитку.

УЗД органів малого тазу

Це дослідження проводиться, якщо у ньому виникла потреба, незалежно від віку дитини. УЗД калитки показано хлопчикам, у яких виявилося неопущення яєчка (крипторхізм) або водянка яєчок (гідроцеле) або при перекруті яєчка у старших хлопчиків, які супроводжуються різким болем в калитці. За результатами огляду приймається рішення щодо проведення оперативного втручання. На УЗД органів малого тазу прямують дівчатка, у яких виявлено генетичні порушення. 

Також дослідження проводиться з метою виявлення вродженої відсутності (аплазії) матки та яєчників.

Профілактичні УЗ-обстеження проводяться для оцінки загального стану дитини.

Чи проводять УЗ-дослідження при гострому болю в животі, блюванні, травмах та ін.?

Важливе значення має термінове УЗД при гострому болі у животі. Це допоможе зорієнтуватись в причині болю, наприклад, захворювання нирок чи сечового міхура, шлунково-кишкового тракту, діагностувати апендицит. Якщо біль зумовлена хірургічною патологією це  дає можливість без зволікань прийняти рішення про хірургічне лікування.

При патологічних змінах треба зосередити увагу на конкретній зоні, що потребує зміни параметрів ультразвукового сканування. Все це обґрунтовує необхідність використання в педіатрії саме апаратів експертного класу. Швидкість роботи, висока якість зображення, легкість зміни параметрів сканування дають можливість ефективно і комфортно провести дослідження малюкам. У нашому медичному центрі  VISE clinic   лікарі УЗД працюють на апараті експертного класу TOSHIBA APLIO 400.

Як підготуватися до УЗД

Успішність огляду багато в чому залежить від батьків малюка. Щоб обстеження, на якому мама та тато (або один з них) присутні, пройшло швидко та ефективно, їм потрібно налаштуватися на дотримання спокою, чітке виконання всіх дій, про які просить лікар.

Для цього рекомендується заздалегідь ознайомитися з перебігом процедури, підготувати все необхідне, навчитися відволікати або перемикати увагу дитини, коли вона плаче.

Багато видів УЗД-скринінгу не вимагають будь-якої спеціальної підготовки. Необхідно лише бути готовим назвати точну вагу та зріст  дитини, щоб лікар міг розрахувати параметри органів для визначення відповідності віковим нормам. Одягнути малюка потрібно так, щоб одяг можна було легко зняти або розстебнути. Варто взяти з собою якусь іграшку. Допустимо і навіть добре, якщо дитина під час дослідження спатиме.

Якщо планується обстеження нирок та сечовивідних шляхів, потрібно подбати про те, щоб сечовий міхур дитини на момент початку дослідження був наповненим. Для цього за 30-40 хвилин до процедури варто напоїти  його або погодувати грудьми.

Підготовка до УЗД черевної порожнини залежить від віку дитини. Місячним малюкам скасовувати годування напередодні процедури не потрібно, а ось дітям старше року дослідження проводять натщесерце, через 3 години після останнього прийому їжі.

УЗД органів малого тазу

У нашому медичному центрі  VISE clinic   ви можете  пройти  такі комплексні УЗ-обстеження:

  • Нейросонографія
  • УЗД органів черевної порожнини (печінка, жовчний міхур, жовчні протоки, селезінка)
  • УЗД пілоричного відділу шлунку (до годування та після)
  • УЗД з жовчогінним сніданком
  • Комплексне УЗД органів черевної порожнини та заочеревинного простору
  • УЗД нирок та сечового міхура з визначенням залишкової сечі
  • УЗД органів калитки (яєчок)
  • УЗД кульшових суглобів
  • УЗД суглобів та кісток
  • УЗД м’яких тканин
  • УЗД щитоподібної залози
  • УЗД вилочкової залози (тимус)
  • УЗД молочних залоз
  • УЗД надниркових залоз
  • УЗД  легень та плевральних порожнин
  • УЗД серця

та отримати консультації всіх спеціалістів, щодо результатів обстеження.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Інші новини

Ультразвукова діагностика для дорослих
Послуги УЗД діагностики

Ультразвукова діагностика для дорослих

Чому найкраще віддати перевагу такому методу діагностики як УЗД? Ультразвукова діагностика – дуже високоінформативний, безболісний і головне – абсолютно безпечний метод обстеження. УЗД дозволяє виявити навіть мінімальні структурні зміни у внутрішніх органах, а також – запальні процеси, доброякісні новоутворення і навіть онкологічні процеси. Рання діагностика патологій, а також можливість безпечно спостерігати за їхніми змінами в динаміці – це найбільш важливі

Vodafone
+38 066 563 5430

Kyivstar
+38 067 563 5430

Email
info@vise.com.ua

Адрес
м. Івано-Франківськ, вулиця Сорохтея, 14а

Графік роботи
Понеділок – П’ятниця: 9:00 – 19:00; Субота: 9:00 – 17:00; Неділя – вихідний.

Замовити дзвінок