Зазвичай восьмигодинний робочий день є нормою в нашому суспільстві, але якщо цей день провести, сидячи за комп’ютером, то це може стати причиною серйозних проблем зі здоров’ям. Чому проведення робочого дня за монітором вкрай небажане, як допомогти своєму організму, які симптоми мають стати тривожними дзвониками? На ці та інші запитання відповідає сімейний лікар медичного центру VISE clinic Мар’яна Кондрат.
Мар’яно Василівно, які саме проблеми зі здоров’ям може викликати тривале сидіння за монітором комп’ютера?
Взагалі робочий день за комп’ютером сам по собі може бути не шкідливим, якщо дотримуватися рекомендацій лікарів і періодично робити невеликі перерви. Однак тривала робота за монітором може спричинити, по-перше, напруження очей, цифровий зоровий синдром, сухість очей, почервоніння, затуманення зору.
Також у людини виникає головний біль через втому очей і тривале фокусування на екрані. З’являється біль в шиї, плечах і спині через неправильну поставу або невдале робоче місце. Малорухливість підвищує ризик появи надмірної ваги, серцево-судинних захворювань і порушень обміну речовин через тривале сидіння з дня в день. Звісно, що люди скаржаться на втому та зниження концентрації, особливо при інтенсивній розумовій роботі.
Що Ви можете порекомендувати для зменшення ризиків розвитку таких побічних дій від роботи з комп’ютером?
Насамперед, необхідно робити короткі перерви на 2-5 хвилин, кожні 30-60 хвилин. Обов’язково використовувати правило 20-20-20 – кожні 20 хвилин дивитися на відстань близько 6 метрів по 20 секунд.
Потрібно правильно налаштувати висоту монітора і крісла. А ще регулярно вставати і рухатися протягом дня.
До Вас, як до лікаря, часто приходять пацієнти, які проводять день за комп’ютером?
Так, дуже часто, особливо це люди молодого віку. Найчастіше із скаргами на погіршення здоров’я, причиною яких є саме тривала сидяча робота за монітором, приходять люди віком від 18 до 40 років.
Першою і найчастішою причиною звернення до лікаря є порушення зору, почервоніння очей, зменшення різкості зору. Дуже багатьох пацієнтів турбує сухість очей через роботу не тільки з комп’ютером, а й з телефоном.
Друга найчастіша причина звернень – болі в спині, болі в шийному, грудному, поперековому відділах хребта. Це трапляється через незручне положення спини під час роботи з комп’ютером.
Що Ви рекомендуєте цим людям?
Насамперед, цим пацієнтам пропонують пройти огляд вузького спеціаліста, щоб лікар оглянув, проконсультував і призначив потрібні ліки.
Мова про консультацію в лікаря-офтальмолога, тому що потрібно перевірити зір людини. Також лікар призначить засоби, які зволожать сльозову ока, і це не викликатиме дискомфорт під час роботи з комп’ютером. Зокрема мова про засіб, знаний як штучні сльози.
Для зняття болю в спині ми рекомендуємо робити певні вправи для хребта, уникати постійного статичного положення спини.
Чи такі вправи дійсно можуть допомогти людині?
Вправи можуть допомогти, якщо їх виконувати систематично. Якщо пацієнт буде дійсно їх виконувати, то вони дадуть ефект. Проте якщо незадовільний стан спини вже задавнений, тоді буде потрібна консультація вузького спеціаліста, а саме травматолога, ортопеда чи вертебролога.
Ви згадували ще й про такі проблеми зі здоров’ям, як ризик розвитку різних хронічних захворювань, зокрема й про надмірну вагу і згодом ожиріння. Якщо робочий день змушує до постійного сидіння за комп’ютером, чи може зарадити проблемі врегулювання харчування?
Крім правильного харчування, потрібні ще й фізичні навантаження. Людина має знайти час для того, щоб піти в зал, щоб займатися, мати рухову активність. Допоможуть навіть ходьба, чи катання на велосипеді, якісь активні ігри, скажімо, теніс.
Якщо людина, яка сидить цілий день за комп’ютером, обере їхати на роботу не громадським транспортом чи автівкою, а скажімо, велосипедом, це може допомогти. Або ж варто обрати йти на роботу пішки. І зараз свідомі люди якраз це і роблять.
Тобто свідомість пацієнтів змінилася?
Так, свідомість пацієнтів дуже змінилася. Коли вони приходять на прийом, то самі розказують, що вони роблять для того, щоб покращити ситуацію, що ходять пішки, їздять велосипедом, чи ще якось змінюють свій спосіб життя. До прикладу, в багатьох офісах під час обідньої перерви люди, замість того, щоб посидіти в кафе, обирають пограти в спортивні ігри з колегами.
Якщо людина нічого не мінятиме в своєму способі життя, до чого це може привести?
Я вважаю, що в такому випадку ситуація із здоров’ям буде лише погіршуватися, тоді дійсно розвинеться захворювання, яке ми могли б попередити звичайними, банальними порадами і засобами. Мова не лише про суттєве погіршення зору, стану хребта і ожиріння. Можуть виникнути ще й інші хвороби і всі вони будуть пов’язані з тривалим сидінням за комп’ютером, з малорухомістю.
Проте, на щастя, більшість людей є свідомими. Вони розуміють, що мають знайти час на активність, на вигулювання собаки, на заняття спортом. Чимало людей дуже дисципліновані, вони собі розписують день, щоб дійсно не мати згодом проблем зі здоров’ям через малорухливість. Тим більше, багато компаній організовують всілякі курси, тренінги для працівників. Роботодавці зацікавлені, щоб працівники не мали хронічних захворювань і щоб виконували свою роботу.








